Krúžok First Lego league

by kalinakova
2 roky ago
1442 Views

FLL alebo First Lego league je súťaž v ktorej Môžu deti ukázať svoju schopnosť kreatívne riešiť problémy, prenášať nápady v realitu a pracovať v skupine. Cieľom Krúžku by bolo vytvoriť tým pre túto súťaž. Hlavná kategória súťaže, tá do ktorej by sme sa zapájali je pre deti od 9 do 16 rokov. Súťaž sa skladá z viacerých kategórií:

Krúžok sa bude realizoval vo FabLabe na Ilkovičovej 8, raz týždenne. Deň a čas sa upresní po dohode zo záujemcami.

Záujemcovia sa môžu prihlásiť na mailovej adrese : ilkovicova@fablab.sk

Kategórie:

Robot game, Hra s robotom:

V tejto kategórií majú deti 2 a pól minúty na to aby robot ktorého poskladali a naprogramovali vyriešil na dráhe čo najviac úloh a získal čo najviac bodov. Rôzne úlohy sú rôzne bodované a preto si deti musia vymyslieť stratégiu ktoré úlohy vyriešia, v akom poradí a ako ich vyriešia.

Robot design, Dizajn robota:

V tejto kategórií sa hodnotí proces a rozhodnutia ktoré viedli k stavbe robota, deti sa budú musieť naučiť obhájiť svoju prácu a dokázať porote povedať čo ich viedlo k daným rozhodnutiam.

Výskumný projekt:

Každý ročník súťaže má nejakú tematiku tento rok je stavaný okolo témy Elektrina. Od tejto témy nezáleží len finálny vzhľad dráhy ale aj výskumná práca detí. Deti musia nájsť nejakú problematiku ktorá je spojená s touto témou a môžu ju nájsť vo svojom okolí. Musia vymyslieť riešenie tohto problému, vytvoriť prototyp alebo model reprezentujúci ich riešenie a záživne ho odprezentovať. Svoj návrh samozrejme nemôžu zabudnúť komunikovať s odborníkom.

Základné hodnoty a tímová práca:

Okrem schopností detí vyrobiť projekty a vyriešiť problémy ale aj schopnosť pracovať v tíme. To ako sa rozhodovali keď sa hľadala téma na projekt ako vyriešili to keď medzi členmi tímu vznikol spor alebo to či si tým našiel vodcu. Hodnotí sa aj to ako tým myslí na budúcnosť a ako chce odovzdávať informácie tým čo prídu po nich.

Krúžok by sa stretával raz týždenne pravdepodobne v utorok na dve hodiny pravdepodobne od tretej do piatej toto budem vedieť upresniť keď budem poznať svoj školský rozvrh.

Prvé stretnutie by slúžilo na zoznámenie detí a vymyslenie tímového mena potrebného na registráciu tímu. Po ktorej by sa čo najskôr mal objednať herný set ( dráha pre robot game ).

Druhé stretnutie by slúžilo buď na stavbu prekážok pre dráhu alebo v prípade že by ešte neprišla na to aby sa deti zoznámili s pravidlami a tie čo ešte takú možnosť nemali vyskúšali postaviť a naprogramovať lego.

Tretie stretnutie by malo slúžiť na prípadne dostavanie dráhy a zoznámenie sa s úlohami na nej. Každý by si po ňom mal doma spísať plán ktoré prekážky sa podľa neho oplatí vyriešiť, obhájiť si to.

Na Štvrtom stretnutí by sa na základe „domácich úloh“ deti dohodli ktoré prekážky chcú finálne riešiť, v akom poradí. Začali by navrhovať a stavať robota na túto úlohu. Ako tým môžeme mať iba jedného súťažného robota takže budú musieť prísť na to ktoré riešenie je najlepšie na realizáciu. Znova by dostali „domácu úlohu“ každý by si mal napísať do ďalšieho stretnutia aspoň 3 nápady na inovačný projekt.

Piate stretnutie by slúžilo na dohodnutie finálnej témy inovačného projektu.

Všetky stretnutia po tomto by slúžili na stavbu a programovanie robota, na prácu na teoretickej časti inovačného projektu a na modeli k nemu. Deti by väčšinou pracovali v štyroch skupinách medzi ktorými by sa každé stretnutie striedali: Stavba a test robota, Programovanie robota, Teoria a prezentácia inovačného projektu, Model k inovačnému projektu. Tieto skupinky by navzájom komunikovali a spolupracovali by.

Súťaž býva v strede januára do vtedy by deti museli dokončiť Inovačný projekt a robota do čo najlepšej formy, pripraviť prezentácie a naučiť sa ich prezentovať. Do kopy to vychádza na približne 12 stretnutí pri jednom stretnutí za týždeň.

Aj po skončení súťaže by deti mohli ďalej chodiť do Fablabu.

Trilery na túto sezónu:

Prekážky na súťaž podľa ročnej výzvy je potrebne zakúpiť keď by sme mali vytvorený tým detí v hodnote cca 200 € – ostatné súčiastky máme vo Fablabe